7th Global International Studies Conference, 24-26 lipca 2024 r. – relacja

WISC – World International Studies Committee

Logo_wnpism_uw_krzywe.cdr

The Seventh Global Conference of WISC

International Relations in a World of Flux:

Understanding Continuity, Change and Contestation

W dniach 24-26 lipca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się siódma edycja „Global International Studies Conference”. Współorganizatorami wydarzenia były World International Studies Committee (WISC), Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Było to pierwsze wydarzenie tej rangi w Polsce poświęcone w całości dyscyplinie stosunki międzynarodowe.

„Global International Studies Conference” organizowane przez WISC są jedną z najistotniejszych międzynarodowych cyklicznych konferencji poświęconych problematyce stosunków międzynarodowych. Międzynarodowe konferencje studiów międzynarodowych odbyły się dotychczas w Stambule (2005), Lublanie (2008), Porto (2011), Frankfurcie nad Menem (2014), Tajpej (2017) oraz Buenos Aires (2021).

W konferencji udział wzięło ponad 500 badaczek i badaczy stosunków międzynarodowych z całego świata. W tym gronie licznie reprezentowani byli również członkowie PTSM. Konferencję poprzedziła seria warsztatów metodologicznych. W czasie konferencji odbyło się ponad 130 paneli i roundtable. W czasie sesji plenarnej wykład pt. The Sciences of the International: Allodoxia, Apocrypha, Misology, Misoneism, and Cryptomnesia” wygłosił prof. Siba N’Zatioula Grovogui z Cornell University. Prof. Grovogui w przyszłym roku obejmie stanowisko przewodniczącego International Studies Association (ISA).

Światowy Komitet Studiów Międzynarodowych (World International Studies Committee, WISC) jest stowarzyszeniem narodowych i regionalnych towarzystw naukowych w zakresie problematyki międzynarodowej. W skład WISC wchodzi około 30 narodowych i regionalnych stowarzyszeń studiów międzynarodowych, w tym International Studies Association (ISA), European International Studies Association (EISA), czy British International Studies Association (BISA). Zgodnie ze swoją misją WISC przyczynia się do wspierania współpracy naukowej na poziomie międzynarodowym, koncentrując się w pierwszej kolejności na tych państwach, regionach i wspólnotach, które są stosunkowo niedoreprezentowane w globalnych studiach międzynarodowych. Początki WISC sięgają 1993 roku, kiedy w ramach spotkania członków Stowarzyszenia Studiów Międzynarodowych (ISA) utworzono Tymczasowy Komitet ds. współpracy pomiędzy organizacjami (Ad Hoc Committee on Inter-Organizational Cooperation). Inicjatorami utworzenia WISC byli Barry Buzan oraz John Groom. W 2016 roku z inicjatywy zrzeszonych w WISC stowarzyszeń rozpoczęto proces formalizacji WISC, który zakończył się na początku 2017 roku rejestracją WISC w Szwajcarii jako stowarzyszenia naukowego.

Organizacja 7th Global International Studies Conference w Warszawie stanowi kulminację wieloletniego zaangażowania PTSM w rozwój WISC. PTSM od początku wspierał proces instytucjonalizacji WISC, w 2017 roku stając się członkiem założycielem WISC. Od początku istnienia stowarzyszenia w obecnej formie PTSM ma swoich przedstawicieli w Zarządzie WISC. W latach 2017-2023 przez dwie kadencje funkcję skarbnika WISC pełniła dr Karina Jędrzejowska, a od lipca 2023 roku funkcję tę pełni dr Anna Wróbel.

Zapraszamy do zapoznania się z programem 7th Global International Studies Conference.

Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna na stronie Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW: