DYSCYPLINA NAUKOWA STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE
Warszawa, 28.10 2022 r.
Szanowni Państwo, Członkowie PTSM,
Miło mi zakomunikować, że w dniu 27 października 2022 roku Minister Edukacji i Nauki Pan Przemysław Czarnek podpisał decyzję o utworzeniu dyscypliny naukowej stosunki międzynarodowe. Przychylił się w ten sposób do wniosku władz Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych z dnia 20 sierpnia 2021 roku.
Dziękuję wszystkim członkom naszego Towarzystwa, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a zwłaszcza Profesorowi Markowi Pietrasiowi i dr hab. Jakubowi Zajączkowskiemu. Wyrazy podziękowania składam również 14 sygnatariuszom listu z 20 sierpnia 2021 roku inicjującego procedurę ustanowienia dyscypliny stosunki międzynarodowe. Na podziękowania zasługują również wszyscy Ci, którzy w czerwcu 2022 roku wsparli tę inicjatywę.
Powstanie dyscypliny to zakumulowany efekt bogatej tradycji badań stosunków międzynarodowych w naszym kraju, który przyczynił się do ukształtowania jej dyscyplinarnej tożsamości. Zaświadczają o tym współczesne publikacje, które tworzą jej teoretyczno-metodologiczny fundament. W szczególności można tu wymienić:
- Marek Pietraś (red.), Międzynarodowe stosunki polityczne, UMCS, Lublin 2021.
- Andrzej Gałganek, Filozofia nauki o stosunkach międzynarodowych. Ontologia. Epistemologia. Metodologia, Universitas, Kraków 2021.
- Jacek Czaputowicz, Teorie stosunków Międzynarodowych, PWN, Warszawa 2022.
- Edward Haliżak (red.), Encyklopedia nauki o stosunkach międzynarodowych (w przygotowaniu).
Zgodnie z zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wnioskiem obszar badawczy dyscypliny stosunki międzynarodowe obejmuje następujące subdyscypliny:
- Historia myśli międzynarodowej,
- Studia polityki zagranicznej i dyplomacji,
- Międzynarodowa ekonomia polityczna,
- Międzynarodowe studia bezpieczeństwa,
- Instytucje międzynarodowe,
- Studia regionalne i globalne,
- Socjologia i antropologia stosunków międzynarodowych.