Międzynarodowa konferencja pt. Perception of the Russian Federation in the “close neighbourhood”

8 kwietnia 2016 roku na  Uniwersytecie Warszawskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona tematowi „Perception of the Russian Federation in the close neighbourhood”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów Międzynarodowych i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Konferencję otworzyło wystąpienie dra hab. Jakuba Zajączkowskiego, pełniącego obowiązki dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie wystąpienie wprowadzające wygłosił prof. Andreas Umland z Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej (Kijów). Pierwszy panel nosił  tytuł  „Ukraina versus Rosja”. Moderatorem dyskusji był ambasador Ukrainy w Polsce w latach 2010-2014, prof. Markian Malskyi z  Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, panelistami zaś byli prof. Hryhorij Perepelytsia z Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki, Vladimir Socor z Jamestown Foundation oraz dr hab.  Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Drugi panel poświęcony był stosunkowi krajów bałtyckich wobec Federacji Rosyjskiej. Dyskusja moderowana była przez dra Macieja Rasia z Uniwersytetu Warszawskiego, prelegentami zaś byli dr Iivi Anna Masso, była doradca Prezydenta Estonii, dr Nerijus Maliukevicius z Uniwersytetu Wileńskiego oraz dr Aleksander Gubrynowicz z Polskiej Akademii Nauk.

Tematem trzeciego panelu było stanowisko państw Południowego Kaukazu i Azji Środkowej wobec Rosji. Dr Alicja Curanović z Uniwersytetu Warszawskiego była moderatorem dyskusji. W dyskusji udział wzięli prof. Sergi Kapanadze z Uniwersytetu Kaukaskiego, dr Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz dr Szymon Kardaś z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czwarty panel dotyczył Rosji i jej „bliskiego” sąsiedztwa oraz Zachodu. Dyskusję prowadził dr hab. Andrzej Szeptycki, zaś w debacie wzięli udział prof. Markian Malskyi, dr Anais Main z Collegium Civitas oraz dr Maciej Raś.

Podsumowanie oraz uwagi końcowe wygłosił dr hab. Andrzej Szeptycki.