Nagrody naukowe PTSM za 2023 rok – rozstrzygnięcie konkursu
Na posiedzeniu w dniu 17 października 2024 r. Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem prof. dra hab. Andrzeja Mani rozstrzygnęła konkurs na najlepszą monografię naukową z zakresu nauki o stosunkach międzynarodowych opublikowaną w 2023 roku (Nagroda Naukowa) oraz na najlepszą pracę doktorską z zakresu nauki o stosunkach międzynarodowych obronioną w 2023 roku (Nagroda Doktorska).
Kapituła obradowała w składzie:
- prof. dr hab. Andrzej Mania – Przewodniczący Kapituły
- prof. UMCS Hanna Dumała – Sekretarz Kapituły
- prof. UŁ Radosław Bania
- prof. dr hab. Edward Haliżak
- dr hab. prof. UKSW Elżbieta Karska
- prof. dr hab. Robert Kłosowicz
- prof. UWr. Bartosz Michalski
- prof. WSAIB Rafał Ożarowski
- dr hab. Konrad Pawłowski
- dr hab. Ewelina Waśko-Owsiejczuk
- dr Rafał Wiśniewski
W kategorii Nagród Naukowych za najlepszą oryginalną autorską monografię naukową z zakresu nauki o stosunkach międzynarodowych opublikowaną w 2023 roku nagrodę otrzymał Pan RAFAŁ KWIECIŃSKI za książkę pt. „W CIENIU NIEPEWNOŚCI. SIŁA MILITARNA CHIN W ERZE XI JINPINGA” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Kapituła podkreśla, iż jest to kompleksowa monografia poświęcona potędze militarnej Chin, która umiejętnie łączy teorie stosunków międzynarodowych z praktycznymi aspektami polityki ChRL. Autor nie tylko przedstawia fakty, ale także oferuje własne interpretacje i wnioski, które
wzbogacają dyskusję o roli Chin we współczesnym systemie międzynarodowym. Doceniono także umiejętność syntetycznego ujęcia złożonych zagadnień oraz nieuleganie obecnym w literaturze tematu publicystycznym ujęciom.
W kategorii Nagroda Doktorska nagrodę otrzymał Pan WOJCIECH SZCZERBOWICZ za pracę pod tytułem „PROCES KONSTRUOWANIA REGIONU W KONTEKŚCIE STRATEGII ARKTYCZNYCH”, napisaną pod kierunkiem dra hab. Przemysława Mikiewicza (Uniwersytet Wrocławski).
Kapituła przyznała nagrodę za autorskie ujęcie analizy procesu kształtowania regionu w stosunkach międzynarodowych w oparciu o dorobek teoretyczny nauk społecznych, a w szczególności dorobek stosunków międzynarodowych i nauk o polityce. Nagrodzona praca charakteryzuje się wysokim poziomem merytorycznym wywodu i argumentacji. Na uznanie zasługuje także fakt wykorzystania oprogramowania komputerowego AntConc, umożliwiającego dokonanie analizy tekstów.
Nagrodzonym i promotorowi serdecznie gratulujemy i zachęcamy badaczy stosunków międzynarodowych do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Konkursu!