Please enable the breadcrumb option to use this shortcode!

VII Konwencja PTSM. Myśleć globalnie, działać regionalnie: Studia regionalne w perspektywie nauki o stosunkach międzynarodowych

Współorganizatorzy i partnerzy:

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych   Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Miedzynarodowych

VII Ogólnopolska Konwencja
Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych

Kraków, 9-10 listopada 2017

Celem VII Konwencji Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych jest podjęcie tematyki roli studiów regionalnych (area studies) w nauce o stosunkach międzynarodowych. Konwencja stawia sobie za zadanie interdyscyplinarną analizę (charakterystyczną dla area studies) regionalizmu i systemów regionalnych w stosunkach międzynarodowych.

Zakres tematyczny

Zakres tematyczny Konwencji: szeroko rozumiane studia regionalne (area studies):

• studia afrykanistyczne;
  • studia amerykanistyczne (studia nad Ameryką Północną oraz Ameryką Łacińską);
  • studia azjatyckie (blisko- i dalekowschodnie);
  • studia europejskie (europeistyka, w tym studia nad Europą Środkowo-Wschodnią);
  • studia nad obszarem postradzieckim.

Powyższa klasyfikacja nie wyczerpuje tematyki regionów i systemów regionalnych.

Problem badawczy

Proponowane ujęcia problemu badawczego:

• Analiza genezy regionalizmu w stosunkach międzynarodowych (wymiar bezpieczeństwa i ekonomiczny);
  • Kryteria wyodrębniania regionów – konstruowania regionów;
  • Region w kategoriach miejsca i przestrzeni (spaces and places);
  • Pojęcie regionalności, tożsamości państwa – tożsamości regionalnej;
  • Regionalizm w polityce zagranicznej państw;
  • Instytucjonalizacja procesów regionalnych;
  • Analiza regionalizmu w kategoriach systemowych: państwo, system regionalny, system międzynarodowy;
  • Regionalizm a porządek międzynarodowy;
  • Ekonomiczna integracja regionalna;
  • Regionalne systemy – kompleksy bezpieczeństwa;
  • Regionalizm morski;
  • Analiza porównawcza systemów regionalnych na świecie;
  • Unia Europejska – diagnoza stanu integracji;
  • Teorie stosunków międzynarodowych a regionalizm.
Rada Programowa

mgr Sylwia Piechocińska-Para
dr Tomasz Pugacewicz

Kwestie organizacyjne

Konwencja odbędzie się w dniach 9 i 10 listopada 2017 roku w Krakowie.

Konwencja rozpocznie się od sesji plenarnej i następnie toczyć się będzie panelach tematycznych. W związku z tym zapraszamy do zgłaszania propozycji paneli. W przypadku zgłoszenia kilku paneli o tej samej tematyce mogą zostać utworzone sekcje tematyczne. Referaty zgłoszone niezależnie od zaproponowanych paneli zostaną włączone, w zależności od problematyki, do odpowiednich paneli.

W ramach poszczególnych paneli przewiduje się powołanie osoby dyskutanta, którego rolą będzie odniesienie się do referatów i rozpoczęcie dyskusji.

Zgłoszenie udziału

Propozycje paneli można zgłaszać do 31 marca 2017 roku drogą elektroniczną (formularz zgłoszeniowy). Informacja o ich przyjęciu zostanie ogłoszona do 15 kwietnia 2016 roku. Lista paneli zostanie podana na stronie internetowej www.ptsm.edu.pl . Panele można zgłaszać w językach polskim lub angielskim.

Osoby zainteresowane czynnym udziałem w Konwencji (referat) proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na TUTAJ  i przesłanie go do 15 lipca 2017 roku.

Zgłoszenia referatów prosimy dokonywać:

• wybierając odpowiedni panel – lista paneli TUTAJ;
  • zgłaszając referat poza wskazaną listą paneli.

Informacje o zaakceptowaniu referatu zgłaszający otrzymają najpóźniej do 10 września 2017 roku.

Opłata konferencyjna

Warunkiem udziału w konwencji jest wniesienie opłaty konferencyjnej w wysokości 600 zł w terminie do 25 września 2017 r. Uczestnicy będący członkami Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych z opłaconą składką PTSM za 2017 r. i brakiem zaległości za 2016 r. uiszczają opłatę w wysokości 400 zł, doktoranci 300 zł (doktoranci będący członkami PTSM – 200zł), studenci 200 zł (studenci będący członkami PTSM – 100 zł).

Opłata obejmuje wydanie punktowanej publikacji pokonferencyjnej pod warunkiem uzyskania pozytywnej recenzji wydawniczej.

Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych Al. Wojska Polskiego 9, 01-524 Warszawa,
Millenium Bank S.A. 37 1160 2202 0000 0001 6154 2677
Tytułem: Imię i nazwisko uczestnika, Konwencja 2017

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt na numer 607 242 245
lub na adres poczty elektronicznej: konwencja@ptsm.edu.pl.